video

Części ze stopu tytanu do sprzętu medycznego

Implant kręgosłupa pęka przy 14 000 cyklach obciążenia podczas testów zmęczeniowych PMDA. Twoje wejście na rynek japoński w ciągu 8-miesięcy utknęło w martwym punkcie. Oprzyrządowanie o wartości 340 000 euro pozostaje bezczynne. Główna przyczyna: odchylenie ścianki gwintu o 0,03 mm od 3-osiowego CNC — powinno być 5-osiowe. Na tym polega różnica między dostawcą, który podaje „części tytanowe”, a dostawcą, który rozumie przepływ ziarna ASTM F136 w implantach nośnych. China Super Tech Co., Ltd. jest producentem tego wyróżnienia.

  • Wprowadzenie produktów

Dlaczego tytan zapewnia to, czego nie może zapewnić stal

Tytan zapewnia kombinację, której nie można odtworzyć w stali nierdzewnej ani kobalcie,-chromu: biokompatybilność spełniająca wymogi cytotoksyczności ISO 10993, wytrzymałość-do-wagi o 40% wyższa niż 316L i moduł sprężystości (110 GPa dla Ti-6Al-4V) bliższy kości korowej (12-18 GPa) niż 193 GPa stali nierdzewnej – redukujące naprężenia osłonę, która powoduje resorpcję kości.

Dla producentów urządzeń medycznych w Niemczech, Japonii, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej tytan jest wymogiem regulacyjnym, a nie wyborem materiału. Implanty UE MDR klasy IIa+ wymagają normy ISO 10993-1:2018. Japoński PMDA wymaga powiadomienia MHLW 169. Indyjskie CDSCO przestrzega zasad IMDR. Wszystkie trzy odnoszą się do ISO 5832-3 dla Ti-6Al-4V – i wszystkie trzy odrzucają materiał bez niego.

ASTM F136 vs F1472 vs F67: Wybór gatunku

ASTM F136 / ISO 5832-3 (Ti-6Al-4V ELI, klasa 23) to klasa premium przeznaczona do implantów{{12}nośnych – trzpieni biodrowych, elementów kości udowej kolana, klatek kręgosłupa, implantów dentystycznych. Oznaczenie ELI ogranicza zawartość tlenu do 0,13% (w porównaniu z 0,20% w klasie 5), zmniejszając przejście od plastycznego do kruchego i zwiększając odporność na pękanie o 20%. W przypadku implantów, które przetrwały 10+ milionów cykli obciążenia in vivo, nie jest to wiedza akademicka.

Nieruchomość

F136 (klasa 23 ELI)

F1472 (klasa 5)

F67 (CP klasy 2)

Standard

ASTM F136 / ISO 5832-3

ASTM F1472

ASTM F67 / ISO 5832-2

Aplikacja

Implanty nośne-

Narzędzia chirurgiczne

Implanty nie-nieobciążające-

Granica plastyczności (MPa)

Większe lub równe 795

Większe lub równe 860

Większe lub równe 275

UTS (MPa)

Większe lub równe 860

Większe lub równe 930

Większe lub równe 345

Wydłużenie (%)

Większe lub równe 10

Większe lub równe 10

Większe lub równe 20

Typowa pułapka: dostawcy podają „Ti-6Al-4V” bez określenia ELI w porównaniu z innymi niż-ELI. W przypadku implantów medycznych dopuszczalny jest wyłącznie F136 (ELI). F1472 (klasa 5) jest przeznaczony do zastosowań nie-nośnych implantów-, takich jak uchwyty narzędzi chirurgicznych. ASTM F67 / ISO 5832-2 (stopień 2 CP) to podstawa w przypadku implantów nienośnych – płytek kostnych, śrub, siatek czaszkowych. Warstwa pasywacyjna TiO₂ zapewnia odporność na korozję 3 razy wyższą niż 316L w środowiskach fizjologicznych. Każda partia musi zawierać certyfikat EN 10204 3.1, raport dotyczący wytrzymałości na rozciąganie ASTM E8 i wielkość ziarna zgodnie z ASTM E112 (mniejsza lub równa ASTM 6 dla prętów kutych). Konkluzja: jeśli certyfikat nie określa ELI, załóż, że tak nie jest.

Jak 5-osiowy CNC redukuje defekty geometryczne

Geometria produkcji to obszar, w którym dostawcy się wyróżniają. Części z tytanu medycznego zawodzą z dwóch powodów: defektów materiałowych (powodujących topienie) i defektów geometrycznych (powodowanych obróbką). Łyżka piszczelowa ma zakrzywioną powierzchnię stawową (promień 30-60 mm), kil z podcięciami i 4 otwory na śruby pod kątem 15–25 stopni od pionu. W przypadku 3-osiowego CNC wymaga to 4 ustawień — każde dodaje ±0,02 mm, łącznie ±0,08 mm. Na 5 osiach, 1 konfiguracja, łącznie ±0,02 mm.

The math doesn't lie. A tibial tray with 0.08mm mismatch causes micromotion >150 mikronów pod obciążeniem - próg, przy którym tkanka włóknista otacza implant zamiast wrastać kości. Implant zawodzi po 3-5 latach zamiast 15-20. To koszt zaoszczędzenia 30% na obróbce.

Tolerancje i specyfikacje powierzchni

Zdolność

3-osiowy CNC

5-osiowy (Chiny Super Tech)

Wpływ kliniczny

Tolerancja położenia

± 0,08 mm

±0,02 mm

Precyzja dopasowania implantu

Wykończenie powierzchni (Ra)

0.8-1.6 μm

0.2-0.4 μm

Zmniejsza adhezję bakterii

Złożoność funkcji

Geometrie 2,5D

Pełne 3D + podcięcia

Pasuje do anatomicznego projektu

Liczba ustawień

4+ konfiguracji

1 konfiguracja

Eliminuje skumulowany błąd

Dokładność gwintu

klasa 6g

zajęcia 4h

Eliminuje luz śruby blokującej

Chropowatość powierzchni (Ra) jest najczęściej cytowaną specyfikacją, ale najmniej diagnostyczną. Powierzchnia może mieć Ra 0,4 μm i nadal ukrywać mikro-pęknięcia o średnicy 50 μm spowodowane tępym narzędziem. W przypadku powierzchni implantów Rz (mniejsze lub równe 3,2 μm-nie przegubowe) i naprężenia szczątkowe (preferowane ściskanie 200-400 MPa) mają większe znaczenie niż samo Ra. China Super Tech monitoruje zużycie narzędzia co 8 części poprzez wykrywanie siły, utrzymuje pH chłodziwa na poziomie 8,5–9,5 i stosuje trawienie kwasowe po obróbce zgodnie z normą ASTM B600.

Jakie ścieżki regulacyjne wymagają w zależności od rynku

Wymogi regulacyjne znacznie się różnią w Niemczech, Japonii, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Niemcy wymagają oznakowania CE zgodnie z rozporządzeniem UE MDR 2017/745. W przypadku wszczepialnego tytanu klasy IIb jednostka notyfikowana (TÜV SÜD, BSI, DEKRA) dokonuje przeglądu dokumentacji technicznej zgodnie z załącznikiem II. Dostawca zapewnia certyfikaty materiałowe EN 10204 3.1, biokompatybilność zgodnie z normami ISO 10993-5 i 10993-10, walidację przetwarzania (IQ/OQ/PQ) i zarządzanie ryzykiem zgodnie z normą ISO 14971. Czas realizacji: 12–18 miesięcy.

Wymagania dotyczące Japonii, Indii i Azji Południowo-Wschodniej

Japonia nie akceptuje oznakowania CE ani FDA 510(k). Zagraniczni producenci wyznaczają podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu (MAH) i składają do PMDA zgodnie z powiadomieniem MHLW 169. PMDA wymaga certyfikatów huty z zapisami obróbki cieplnej oraz danymi z testów korozyjnych JIS T 0301 -Japonia-specyficznych, rzadko dostępnych u europejskich dostawców. Harmonogram: 10-14 miesięcy dla klasy III.

Indyjska CDSCO wymaga rejestracji zgodnie z MDR 2017. W przypadku implantów klasy C/D obowiązkowy jest przedstawiciel indyjskiego autoryzowanego przedstawiciela. Świadectwa materialne muszą być poświadczone notarialnie i apostillowane. Rynki Azji Południowo-Wschodniej są różne: Singapurska HSA akceptuje bezpośrednio oznakowanie CE (najszybciej, 3-6 miesięcy). Malezja MDA wymaga lokalnej rejestracji i CE. Indonezyjska metoda BPOM wymaga danych z lokalnych badań klinicznych dla klasy C+ (najdłuższy, 18–24 miesiące). Tajlandzka FDA akceptuje CE + ISO 13485. Wietnamski MOH wymaga licencji lokalnego dystrybutora. Wspólny wątek dla wszystkich: certyfikacja producenta ISO 13485, pełna identyfikowalność (EN 10204 3.1 lub równoważna) i biokompatybilność zgodnie z serią ISO 10993.

 

Często zadawane pytania

P: Co to jest ASTM F136 i dlaczego ma to znaczenie w przypadku implantów medycznych?

Odp.: ASTM F136 określa Ti-6Al-4V ELI (klasa 23) dla implantów chirurgicznych. Klasa ELI ogranicza zawartość tlenu do 0,13%, zwiększając odporność na pękanie o 20% w porównaniu do klasy 5. W przypadku implantów, które wytrzymują ponad 10 milionów cykli obciążenia, jedyną akceptowalną specyfikacją jest F136.

P: Jakie wykończenie powierzchni można uzyskać na powierzchniach implantów tytanowych?

Odp.: Ra 0,2-0,4 μm na 5-osiowym CNC, przy Rz mniejszym lub równym 3,2 μm. Trawienie kwasem po obróbce zgodnie z ASTM B600. Naprężenie szczątkowe zweryfikowane na ściskanie 200-400 MPa. Raport integralności powierzchni dołączony do każdej partii.

P: Czy dostarczacie certyfikaty EN 10204 3.1 dla niemieckich jednostek notyfikowanych?

O: Tak. Certyfikaty obejmują liczbę cieplną, analizę chemiczną (ICP-OES), właściwości mechaniczne (ASTM E8), stopień włączenia (ASTM E45), wielkość ziarna (ASTM E112). TÜV SÜD i BSI przyjmują je do przeglądu dokumentacji technicznej MDR od 2019 r.

Jak proces zaopatrzenia określa wydanie partii

Przepływ pracy w ramach zaopatrzenia określa, czy Twoja pierwsza partia przejdzie kontrolę przychodzącą. Na każdym etapie powstaje dokumentacja, która trafia bezpośrednio do dokumentacji technicznej MDR, aplikacji PMDA lub dokumentacji CDSCO. Dokumentacja jest wbudowana w proces produkcyjny, a nie jest oddzielnym produktem. Oto 7-etapowy proces, który przeprowadzamy w przypadku każdego zamówienia na tytan medyczny.

1. Zapytanie ofertowe z rysunkami → Wycena w ciągu 24 godzin (gatunek materiału, tolerancja, ilość, czas realizacji zgodnie z ASTM F136)

2. Potwierdzenie materiału → rezerwacja partii ciepła + podgląd EN 10204 3.1 z ATS China

3. Prototyp (50 szt.) → Walidacja 5-osiowego CNC + raport Zeiss CMM (15 wymiarów na AS9102)

4. Kontrola pierwszego artykułu → FAI zgodnie z AS9102 (zaakceptowane przez organy regulacyjne UE/JP/IN)

5. Produkcja (500+ szt.) →-kontrola w trakcie procesu co 25 części + AQL 1,0 zgodnie z ISO 2859

6. Zwolnienie partii → certyfikat zgodności + zapis partii + macierz identyfikowalności zgodnie z ISO 13485

7. Wysyłka → opakowanie przedmuchane azotem-zgodnie z ASTM D4169, rejestrator temperatury na żądanie

Dlaczego China Super Tech zapewnia dokumentację, która przetrwa recenzję

China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) dostarcza części ze stopu tytanu producentom urządzeń medycznych w 27 krajach. W naszym dziale obróbki tytanu znajdują się 5-osiowe centra obróbcze DMG MORI i Mazak z metrologią firmy Zeiss CMM i komparatorami optycznymi Keyence. Pozyskiwanie materiałów potwierdzone przez ATS (Chiny) i SGS (Japonia). Certyfikat ISO 9001:2015, ISO 13485:2016 w trakcie (Q1 2026).

Nie konkurujemy ceną. 3-sklepów osiowych w Wenzhou oferujących ceny niższe o 30%. Konkurujemy w oparciu o dokumentację, która przetrwa przegląd jednostki notyfikowanej, pytania PMDA i wewnętrzny audyt jakości. Brzmi drogo? To nie jest. Odrzucony certyfikat materiałowy kosztuje 10 razy więcej w przypadku opóźnienia w osi czasu. Wykonaj matematykę.

Poproś o bezpłatny pakiet próbek materiałów (kupon F136 + F67 z certyfikatami EN 10204 3.1) - wysłany DHL w ciągu 48 godzin, bezpłatnie i bez zobowiązań dla wykwalifikowanych producentów urządzeń medycznych. Wyślij rysunki na adres [chroniony e-mailem], aby otrzymać wycenę w ciągu 24 godzin z pełnym podglądem dokumentacji.

 

 

 

 

 

 

 

Popularne Tagi: części ze stopu tytanu do sprzętu medycznego, Chiny części ze stopu tytanu dla producentów sprzętu medycznego, dostawców, fabryka, 316 Titanium Stainless Steel, elementy lotnicze ze stopu tytanu, elementy obudowy ze stopu tytanu, frezowane części ze stopu tytanu, części półprzewodnikowe ze stopu tytanu, Stop tytanu Columbium

Wyślij zapytanie

(0/10)

clearall