Jak wybrać komponenty tytanowe do-projektów fotowoltaicznych na skalę użyteczności publicznej

Jul 22, 2026|

Jak wybrać komponenty tytanowe do-projektów fotowoltaicznych na skalę użyteczności publicznej

Farma fotowoltaiczna-na skalę użyteczności publicznej działa przez 25-30 lat. Konstrukcje montażowe, elementy trackerów i systemy chłodzenia są narażone na degradację UV, mgłę solną, cykliczne zmiany wilgotności i korozję gleby każdego dnia w tym okresie życia. Komponenty ze stopów tytanu do urządzeń fotowoltaicznych kosztują od razu 3-5 razy więcej niż stal ocynkowana, ale nie wymagają ponownego cynkowania, ponownego malowania ani wymiany w całym cyklu życia projektu. Ten przewodnik obejmuje wybór gatunku (klasa 2, klasa 5 lub klasa 7), specyfikacje regionalne dla Niemiec/Japoni, Indii/Azji Południowo-Wschodniej oraz 7 dokumentów weryfikacyjnych, które należy uzyskać od dostawcy przed złożeniem zamówienia.

Gdzie tytan pasuje do zastosowań-Skala słoneczna

W projektach wykorzystujących energię słoneczną-na skalę użytkową tytan występuje w trzech kategoriach komponentów: osprzęt montażowy i konstrukcyjny, mechanizmy śledzące energię słoneczną oraz systemy chłodzenia/przekazywania ciepła. Nie każdy komponent uzasadnia zastosowanie tytanu-materiał ten zasługuje na swoje miejsce w przypadkach, gdy stal ocynkowana lub aluminium osiąga limit żywotności przed zakończeniem 25-letniego okresu obowiązywania umowy PPA projektu.

Decyzja sprowadza się do jednej zmiennej: kosztu wymiany w trakcie eksploatacji. Jeśli wymiana komponentu wymaga demontażu macierzy, wyłączenia falowników lub wysłania ekip do odległych miejsc, koszt cyklu życia tańszego materiału przekracza początkowy koszt tytanu. Jeśli element jest łatwo dostępny i wymienny, ekonomicznym wyborem pozostaje stal ocynkowana lub aluminium.

Komponenty wymagające tytanu: ramiona napędowe trackera (obciążenie cykliczne + ekspozycja), elementy złączne do montażu przybrzeżnego (atak chlorków na powłoki cynkowe) i przewody pętli chłodzącej w elektrowniach skoncentrowanej energii słonecznej (CSP), gdzie chemia chłodziwa atakuje stal węglową. W tych zastosowaniach komponenty ze stopów tytanu do urządzeń solarnych zapewniają trwałość użytkową porównywalną ze stalą i aluminium.

Wybór klasy: klasa 2, klasa 5, klasa 7

Trzy gatunki tytanu pokrywają 95% zastosowań w infrastrukturze fotowoltaicznej. Różnica nie polega na jakości,-ale na właściwościach chemicznych i mechanicznych dostosowanych do konkretnych obciążeń i środowisk.

Nieruchomość

Stopień 2 (CP)

Klasa 5 (Ti-6Al-4V)

Klasa 7 (Ti-0,2Pd)

Norma ASTM

B348/B338

B348/B381

B348/B338

Wytrzymałość na rozciąganie (MPa)

345

950

345

Granica plastyczności (MPa)

275

880

275

Odporność na korozję

Dobry (ogólnie)

Dobry (ogólnie)

Superior (Cl⁻ + kwas)

Najlepsza aplikacja solarna

Montaż, rury chłodzące

Ramiona trackera, wsporniki strukturalne

Elementy złączne przybrzeżne, wymienniki ciepła

Koszt względny

Linia bazowa

+40-60%

+80-120%

Stopień 2 to handlowo czysty tytan. Radzi sobie z ogólną korozją atmosferyczną i pętlami chłodzenia czystą wodą. W przypadku szyn montażowych i-nienośnych-elementów konstrukcyjnych klasa 2 zapewnia wystarczającą wytrzymałość przy najniższej cenie tytanu. Granica plastyczności 275 MPa (wg ASTM B348) przekracza typowe wymagania dotyczące obciążenia wiatrem dla systemów mocowania nieruchomego-uchylnego.

Klasa 5 (Ti-6Al-4V) to stop klasy lotniczej. Dodatki aluminium i wanadu zwiększają wytrzymałość na rozciąganie do 950 MPa, czyli 3 razy więcej niż w klasie 2. Ramiona trackerów słonecznych poruszają się tysiące razy dziennie, podążając za słońcem; to obciążenie zmęczeniowe wymaga wyższej wytrzymałości klasy 5. Stosowanie klasy 2 w ramieniu trackera grozi pękaniem zmęczeniowym przy koncentracji naprężeń w ciągu 5-8 lat.

Klasa 7 dodaje 0,15-0,25% palladu. Pallad zmienia potencjał korozji, umożliwiając pasywne gojenie się filmu w środowiskach bogatych w chlorki-i kwaśnych. W przypadku przybrzeżnych farm fotowoltaicznych znajdujących się w promieniu 5 km od słonej wody łączniki i rury wymienników ciepła klasy 7 zapobiegają korozji szczelinowej na nasadach gwintów i połączeniach rur-z-blachą rurową – w dwóch miejscach, w których ostatecznie występują wżery klasy 2.

Specyfikacja regionalna: Niemcy, Japonia, Indie, Azja Południowo-Wschodnia

Geografia wpływa na wybór gatunku tytanu dwoma kanałami: zawartością chlorków atmosferycznych i składem chemicznym gleby. Ten sam projekt farmy fotowoltaicznej wymaga różnych specyfikacji materiałowych w zależności od miejsca jej budowy.

Niemcy:Projekty użyteczności publicznej-w głębi lądu w Bawarii i Brandenburgii są narażone na niskie narażenie na chlorki (kategoria C2{{7}C3 według ISO 9223). Do montażu sprzętu wystarczy tytan klasy 2. Projekty przybrzeżne wzdłuż Morza Północnego i Bałtyckiego podlegają temu samemu protokołowi dotyczącemu chlorków, co japońska klasa 7 dla elementów złącznych w promieniu 5 km od linii brzegowej. Niemieccy inspektorzy BImA i TÜV wymagają pełnej certyfikacji materiałowej (EN 10204 typ 3.1) dla elementów konstrukcyjnych, w tym tytanu.

Japonia:Większość elektrowni słonecznych-w skali użytkowej w Japonii znajduje się w promieniu 10 km od linii brzegowej. Wprowadzana przez tajfun-mgła solna dostarcza ładunki chlorków w wysokości 15–60 mg/m²/dzień (kategoria C4–C5 ISO 9223) w sezonie burzowym. Klasa 7 jest standardem dla elementów złącznych i odsłoniętych połączeń konstrukcyjnych. Ramiona trackerów w lokalizacjach przybrzeżnych wykorzystują klasę 5 pod względem wytrzymałości, a elementy złączne klasy 7 w punktach montażowych. JIS H 4600 (blacha/płyta tytanowa) i JIS H 4607 (rura tytanowa) to japońskie normy równoważne normie ASTM B348/B338 – potwierdzają, którą normę potwierdza Twój dostawca.

Indie:Projekty na pustyni w Radżastanie i Gujarat narażone są na silne cykle UV i termiczne (dzienne wahania od -5 do 50 stopni), ale wystarczająca jest minimalna ekspozycja na chlorki.-Stopień 2 jest wystarczający. Projekty przybrzeżne w Tamil Nadu i Gujarat (Zatoka Khambhat) wymagają klasy 7 z tych samych powodów, co w Japonii. Indyjski certyfikat BIS akceptuje standardy ASTM i JIS; przed specyfikacją potwierdź akceptację u swojego wykonawcy EPC.

Azja Południowo-Wschodnia:Wilgotność tropikalna (75-90% wilgotności względnej przez cały rok-) oraz ładunki chlorków przybrzeżnych sprawiają, że Azja Południowo-Wschodnia jest najbardziej agresywnym środowiskiem dla sprzętu do montażu paneli słonecznych. Projekty w Wietnamie, Tajlandii, Indonezji i na Filipinach w promieniu 10 km od linii brzegowej powinny określać klasę 7 dla wszystkich odsłoniętych elementów złącznych i klasę 5 dla ramion trackera. W projektach śródlądowych (północno-wschodnia Tajlandia, północny Wietnam) można zastosować klasę 2 do montażu stałego. Pora monsunowa zapewnia 3-6 miesięcy ciągłego cyklu mokrego i suchego, co przyspiesza degradację powłoki na stali ocynkowanej – pasywna warstwa tlenku tytanu nie ulega degradacji w tych warunkach.

Zastosowanie-do-mapowania ocen

W poniższej tabeli przedstawiono typowe komponenty fotowoltaiczne-w skali użytkowej do zalecanych gatunków tytanu w zależności od rodzaju obciążenia i środowiska ekspozycji:

Część

Zalecana klasa

Dlaczego

Szyny montażowe

klasa 2

Wystarczająca wytrzymałość, najniższy koszt, ogólna korozja atmosferyczna OK

Ramiona napędowe trackera

klasa 5

Wysoka wytrzymałość zmęczeniowa przy ruchomych obciążeniach, 3 razy większa niż gatunki CP

Elementy złączne przybrzeżne

klasa 7

Dodatek Pd zapobiega korozji szczelinowej chlorków na stykach gwintów

Rury chłodzące wymienników ciepła

Klasa 2 lub 7

Klasa 2 dla czystej wody; Stopień 7, jeśli płyn chłodzący zawiera chlorki

7 dokumentów, o które należy poprosić przed złożeniem zamówienia

Dostawca tytanu bez pełnej certyfikacji sprzedaje metal z etykietą. Poproś o te dokumenty przed złożeniem zamówienia produkcyjnego:

1. Certyfikat badania materiału (EN 10204 typ 3.1 lub ASTM A960)-z liczbą cieplną, składem chemicznym i właściwościami mechanicznymi

2. Zgodność z ASTM B348 (pręt), B338 (rura) lub B381 (kucie)-nie tylko „tytan” na fakturze

3. Wyniki testu korozji międzykrystalicznej (ASTM G67 dla gatunków Ti), jeśli aplikacja obejmuje media kwaśne

4. Raport z inspekcji wymiarowej zawierający dane CMM dla komponentów obrobionych-tolerancje według ISO 2768-mK, chyba że określono inaczej

5. Specyfikacja wykończenia powierzchni (wartość Ra) z metodą pomiaru-krytyczną dla elementów stykających się obrotowo lub ślizgowo

6. Certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001-nie jest to licencja biznesowa, ale rzeczywisty certyfikat QMS

7. Certyfikat kraju pochodzenia i identyfikowalność surowca-źródło gąbki tytanowej wpływa na zawartość tlenu w tkankach śródmiąższowych

Jeżeli dostawca nie zapewni pozycji 1-3, ocena materiału w ofercie jest niemożliwa do sprawdzenia. Kupujesz metal z etykietą, a nie certyfikowany tytan.

Logika kosztów: koszt początkowy a oszczędności w całym cyklu życia

Tytan kosztuje 3-5 razy więcej niż-stal ocynkowana ogniowo za kilogram. Ale porównanie nie dotyczy kilograma, ale roku żywotności.

Szyna montażowa ze stali ocynkowanej w przybrzeżnym środowisku Azji Południowo-Wschodniej wymaga-ponownego cynkowania lub wymiany w 10-12 roku. Koszt wymiany obejmuje: materiał, robociznę, dostęp do dźwigu, demontaż układu i straty w produkcji energii w czasie przestoju. W farmie fotowoltaicznej o mocy 100 MW wymiana 5000 szyn montażowych kosztuje od 180 000 do 250 000 dolarów samych materiałów i robocizny, nie licząc utraconych przychodów z wytwarzania.

Szyna tytanowa klasy 2 o równoważnej nośności kosztuje 4 razy więcej na początku, ale nie wymaga żadnej konserwacji przez 25 lat. Punktem przecięcia, w którym koszt cyklu życia tytanu przewyższa stal ocynkowaną, jest rok 12-14 w środowiskach przybrzeżnych i rok 18-20 w środowiskach śródlądowych. W przypadku 25-letniej umowy PPA tytan jest tańszy w ujęciu cyklu życia w dowolnym miejscu przybrzeżnym lub o wysokiej wilgotności.

Obliczenia te nie dotyczą śródlądowych środowisk o niskiej-chlorku, w których stal ocynkowana osiąga 20+ lat żywotności. W tych lokalizacjach zastosowanie tytanu zwiększa koszty, nie dodając wartości.

Często zadawane pytania

Czy mogę użyć tytanu klasy 2 zamiast klasy 5 w ramionach trackera, aby obniżyć koszty?

Nie. Ramiona trackera poddawane są cyklicznym obciążeniom zmęczeniowym-tysiące cykli dziennie, gdy układ podąża za słońcem. Granica plastyczności klasy 2 (275 MPa zgodnie z ASTM B348) jest niewystarczająca do długotrwałego obciążenia zmęczeniowego. Klasa 5 (Ti-6Al-4V, plastyczność 880 MPa) jest zalecana dla komponentów wrażliwych na zmęczenie. Stosowanie stopnia 2 stwarza ryzyko zainicjowania pęknięć zmęczeniowych w punktach koncentracji naprężeń w ciągu 5-8 lat.

Jak tytan wypada w porównaniu z aluminium w przypadku montażu solarnego?

Aluminium 6061-T6 ma granicę plastyczności 276 MPa-prawie identyczną z tytanem klasy 2. Obydwa są odporne na korozję atmosferyczną. Różnica występuje w agresywnych środowiskach: aluminium ulega korozji wżerowej w środowisku chlorkowym (sól przybrzeżna, sól odladzająca), podczas gdy pasywna warstwa tytanu pozostaje stabilna. W przypadku lokalizacji w głębi lądu aluminium jest bardziej opłacalne. W lokalizacjach przybrzeżnych tytan zapewnia dłuższą żywotność.

Jakiego wykończenia powierzchni potrzebuję w przypadku tytanowych komponentów fotowoltaicznych?

W przypadku statycznych elementów montażowych: Ra 3,2 µm jest wystarczające. Do powierzchni współpracujących w mechanizmach trackerów: Ra 1,6 µm lub lepszy, aby zapobiec zatarciu. Galasy tytanu i tytanu w kontakcie ślizgowym-określają różne pary materiałów (tuleje tytanowe i hartowanej stali lub tytanu i PTFE-tuleje) na stykach ślizgowych.

Czy mogę spawać tytanowe komponenty fotowoltaiczne-na miejscu?

Niezalecane. Spawanie tytanu wymaga osłony gazu obojętnego (TIG z przedmuchem argonem) zarówno po stronie spoiny, jak i po stronie grani. Warunki terenowe rzadko spełniają wymagania dotyczące czystości i ekranowania. Wstępnie-produkuj zespoły tytanowe w fabryce i wysyłaj jako podzespoły skręcane/spawane-. Jeśli spawanie w terenie jest nieuniknione, określ kwalifikację procedury spawania ISO 3834 i kontrolę koloru-po spoinie (dopuszczalny srebrny/słomkowy =; utlenienie niebieski/fioletowy =, odrzucić).

Określ swoje komponenty tytanowe

Wyślij rysunki komponentów, wymagany gatunek tytanu i lokalizację projektu. W ciągu 24 godzin otrzymasz zweryfikowany arkusz specyfikacji materiału zgodny z ASTM, właściwościami mechanicznymi i tolerancjami wymiarowymi.

E-mail:sales@moly-tungsten.com| WhatsApp/telefon: +86 134 3633 4453

---

China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) - 11 lat produkcji komponentów z tytanu, wolframu i molibdenu. Certyfikat ISO 9001. Obsługuje branżę fotowoltaiczną, półprzewodnikową, medyczną oraz naftowo-gazową w Niemczech, Japonii, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej.

Kontakt: sales@moly-tungsten.com|+86 134 3633 4453|Park Naukowo-Technologiczny Wangjing w Pekinie, Chiny

Wyślij zapytanie